Agata i Ireneusz Załuska z Jerut pod koniec stycznia stracili cały dorobek życia. Pożar pochłonął cały ich dom, po którym pozostały tylko zgliszcza. Z pomocą pogorzelcom przyszli mieszkańcy gminy Świętajno, a dziś na rzecz rodziny odbędzie się w GOK-u koncert charytatywny.

Pomóżmy im odbudować dom

URATOWALI SIĘ DZIĘKI SYNKOWI

Tragicznej nocy państwo Załuska byli w pracy. Ich trzyletni synek pozostał pod opieką babci w domu. Maluch miał taki zwyczaj, że bardzo wcześnie się wybudzał. Tak też było tamtego zimowego poranka. Chłopiec obudził babcię, bo chciał do toalety. Gdy nie mogli zapalić światła, starsza pani wyjrzała na dwór, czy na wiosce też się nie świeci i wtedy zauważyła, że z komina sypią się iskry. Szybko zabrała dziecko z domu i obudziła sąsiadkę mieszkającą w tym samym budynku. Zdążyli uciec, nim pożar się rozprzestrzenił.

Młodzi małżonkowie, mimo że stracili dobytek materialny, dziękują Bogu, że ich najbliższym nic się nie stało. - To dzięki naszemu synkowi - mówią wzruszeni, wspominając to, co wydarzyło się niespełna 3 miesiące temu. Niestety po tym traumatycznym przeżyciu zachowanie ich synka bardzo się zmieniło. - Częściej płacze, jest bardziej rozdrażniony – mówią rodzice.

PODNIEŚĆ SIĘ PO NIESZCZĘŚCIU

Dom niestety nie był ubezpieczony, a uratować nic się nie udało. Państwo Agata i Ireneusz zostali tylko z tym, z czym wyszli do pracy, a babcia z wnukiem i z sąsiadką w tym, w czym udało im się uciec. Sąsiedzi i znajomi nie pozostali jednak obojętni wobec ich tragedii. Każdy kto mógł udzielił finansowego i rzeczowego wsparcia. Zorganizowano zbiórkę do puszki w kościele w Świętajnie. Pomogły także gmina oraz zakład pracy.

Obecnie rodzina pomieszkuje kątem u matki pana Ireneusza w Szczytnie. Powrót do zniszczonego przez pożar domu jest niemożliwy. Pogorzeliska, zdaniem nadzoru budowlanego, nie opłaca się remontować, bo to przewyższyłoby koszty budowy nowego domu.

Małżonkowie mają już plany postawienia niewielkiego domku i czekają na pozwolenia. Nie wiedzą jednak jak finansowo podołają tej sytuacji. Na materiały mają bardzo niewiele pieniędzy, choć sąsiedzi obiecują swoją pomoc przy pracach budowlanych.

KONCERT CHARYTATYWNY

W Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie 20 kwietnia (środa) o godz. 18.00 odbędzie się koncert charytatywny dla Agaty i Irka. Dochód z niego ma wspomóc małżonków w budowie domu.

Jak informuje dyrektor GOK w Świętajnie Małgorzata Walas, na koncercie wystąpi Jarosław Chojnacki. Odbędą się także aukcje aniołów wykonanych różnymi technikami.

Każdy, kto chciałby wspomóc pogorzelców, może wpłacać datki na konto: Bank Milenium Dobre Konto Ireneusz i Agata Załuska nr konta: 44 1160 2202 0000 0002 9630 4263.

AK