Determinacja władz samorządowych i mieszkańców przyniosła oczekiwany skutek. Zniszczone przez marcowy pożar gimnazjum w Wielbarku znów jest jednym z najpiękniejszych budynków w okolicy, do tego jeszcze wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt. W miniony czwartek odbyło się uroczyste oddanie go do użytku.

Dramat z happy endem

NAJGORSZY DZIEŃ W ŻYCIU

Jeszcze pół roku temu były tu zgliszcza, a zabytkowy, pochodzący z lat 20. ubiegłego wieku budynek przedstawiał opłakany widok. Pożar, który wybuchł w wielbarskim gimnazjum 2 marca poczynił gigantyczne, szacowane na kilka milionów złotych szkody. Początkowo nie było nawet wiadomo, czy szkoła w ogóle nadaje się do odbudowy. A jednak udało się. Dziś odzyskała dawny blask i znów jest ozdobą okolicy. W czwartek 22 września odbyła się uroczystość oddania jej do użytku. Wójt Wielbarka Grzegorz Zapadka, przypomniał, jakie odczucia towarzyszyły mu tamtego marcowego wieczoru. - W takich momentach człowiek myśli, że nie jest w stanie tego udźwignąć, że nie sprosta czekającym go wyzwaniom. To był jeden z najgorszych dni w moim życiu – przyznał wójt, dodając, że przed rezygnacją uchroniło go skupienie się na prostych działaniach, by krok po kroku przezwyciężyć to, co się zdarzyło. Jak zaznaczał, nie byłoby to jednak możliwe bez pomocy mieszkańców gminy, instytucji oraz władz centralnych, które zaangażowały się w odbudowę szkoły. Wzruszającym akcentem było wystąpienie uczniów gimnazjum, którzy przypomnieli historię szkoły, w tym również tragiczny wieczór 2 marca. Kiedy na ekranie rzutnika pojawiły się telewizyjne materiały przedstawiające płonące gimnazjum, po twarzach wielu pracowników popłynęły łzy.

WYPOSAŻENIE NA SZÓSTKĘ

W szkole odsłonięto i poświęcono tablicę będącą formą podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy finansowo wsparli odbudowę. Są wśród nich mieszkańcy Wielbarka, samorządy powiatu szczycieńskiego, stowarzyszenia oraz instytucje. Dzięki nim udało się zebrać ponad 70 tys. złotych. Za środki te zakupiono wyposażenie do gimnazjum. Jak zapewnia dyrektor wielbarskiego Zespołu Szkół Jerzy Szczepanek, jest ono najnowocześniejsze w województwie.

- W każdej klasopracowni zamontowano rzutniki multimedialne z dostępem do internetu. Każdy nauczyciel będzie miał łączność z siecią – mówi dyrektor. Wkrótce szkoła wzbogaci się także w drugą pracownię informatyczną wyposażoną w serwer o dużej wydajności oraz terminale uczniowskie wbudowane w monitory. Na razie zajęcia w gimnazjum się jeszcze nie odbywają. Młodzież wróci tu 10 października, kiedy budynek przejdzie wszystkie konieczne odbiory. Odbudowa gimnazjum pochłonęła ponad 3 mln złotych.

Dobiegł też końca częściowy remont znajdującej się obok Szkoły Podstawowej. Wymieniono w niej wszystkie instalacje, centralne ogrzewanie oraz położono posadzki. Pracownie zostały wyposażone w nowe meble. Do wyremontowania pozostał jeszcze jeden ciąg klas. Ma to nastąpić w przyszłym roku.

Ewa Kułakowska